Якщо Ви тільки що встали з-за столу на дні народження бабусі, то Ви просто переїли. Надмірні застілля з наявністю великої кількості алкоголю завжди призводять до важкості у шлунку. Досить спорожнити кишківник, прийняти ферменти або трохи полежати і наслідки вдалого вечора минуть за якийсь час. Головне, у майбутньому не повторювати таких «героїчних вчинків».
Але якщо неприємне відчуття повторюється постійно, при прийомі навіть невеликої кількості їжі, то візит до гастроентеролога бажано не відкладати. Якщо Ви не поспішайте звертатися до лікаря, кардинально і жорстко перегляньте принципи харчування. Найімовірніше Ваш шлунково-кишковий тракт вимагає допомоги і може бути серйозно хворий. Бажано відкласти гамбургер, встати з-за столу і пройтися до найближчого лікаря, щоб перевірити Ваш організм на наявність виразкової хвороби, гастриту, гострої непрохідності кишківника, апендициту, жовчнокам’яної хвороби.
Беручи до уваги все вищевикладене, найчастішою причиною неприємних відчуттів є банальне переїдання. Але й постійне споживання фаст-фуду, перекуси на ходу, а ще й всухом’ятку теж не сприяють «легкості» у Вашому шлунку.
Як би це фантастично не звучало, але стреси і неврози так само можуть сприяти дискомфорту в області шлунка. Особливо для тонких і чутливих натур це може стати справжньою проблемою. Але лікувати і підтримувати в даному випадку потрібно не шлунок.
У кожному разі, важкість після їжі – чіткий сигнал від організму про те, що Ви робите щось не так, і Вам слід трохи уважніше поставитися до того, що Ви їсте, п’єте і як живете.